Follow Me @turkusowasowa

piątek, 16 marca 2018

Anna Dąbrowska - "Nauczyciel tańca"

Autor: Anna Dąbrowska
Tytuł: "Nauczyciel tańca"
Wydawnictwo: Lira
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 395


Nie trzeba być znawcą tańca, by sięgnąć po ten tytuł. Nie to jest bowiem głównym tematem książki, choć stanowi jego integralną część. Jeśli jesteście ciekawi, o czym opowiada "Nauczyciel tańca" i co w tej powieści chciała nam przekazać Anna Dąbrowska - zapraszam dalej do poczytania :) 

W książce główne role odgrywają trzy postaci: Dominik, Kaja oraz jej młodsza siostra Sara. Każde z bohaterów stoczyło nierówną i ciężką walkę z życiem, która wpłynęła na ich dalsze losy oraz osobowość. Dominik to chłopak (lub raczej mężczyzna - w końcu ma 33 lata), który wychował się w domu dziecka. Całe życie raniony przez innych, swoją drogę i cel życiowy odnalazł w tańcu, a konkretniej w Krumpie. Siostry Kaja i Sara straciły rodziców w pożarze domu i od tamtej pory były zdane jedynie na siebie. To Kaja musiała przejąć opiekę nad dwunastolatką i zapewnić jej godziwe życie, jednocześnie próbując jej zbytnio nie matkować. Życie z Sarą nie należy jednak do łatwych, gdyż dziewczynka od chwili pożaru przestała mówić. Swoje myśli i uczucia przekazuje innym pisemnie na kartce wyrwanej z notesu. Największym marzeniem Kai jest to, by jej siostra ponownie zaczęła mówić i jest gotowa zrobić wszystko, by tego dokonać.

Ścieżki sióstr oraz Dominika przeplatają się w momencie, kiedy dziewczynka oświadcza (czy raczej pisze), iż jej największym marzeniem jest tańczyć hip hop. Kaja zapisuje zatem siostrę na indywidualne lekcje Krumpu i trafia na Dominika, który przez swój wygląd oraz sposób zachowania staje się dla niej bardzo intrygujący. Od tej chwili każde z trójki bohaterów zaczyna walczyć o swoje marzenia - o to, o co nigdy nie mieli odwagi zawalczyć.

Anna Dąbrowska z klasą i pełną świadomością pokazała cały zakres zachowań oraz psychikę Dominika, Sary i Kai. Z niezmierną precyzją oddała każdą sytuację, stworzyła świetne dialogi i zachowania bohaterów - możnaby pomyśleć, że sama doświadczyła w życiu czegoś podobnego, by być w stanie oddać tak prawdziwe emocje. Wprawdzie powieść jest dość przewidywalna, ale jej naładowanie emocjonalne jest tak wielkie, że skupiamy się na tym, jak postępują bohaterowie. Wręcz wcielamy się w ich role i sami zaczynamy się zastanawiać, co byśmy na ich miejscu zrobili. Osobiście nie jestem w stanie wyobrazić sobie życia po takich tragediach, jakich doświadczyli bohaterowie "Nauczyciela tańca", lecz oni uparcie chcą udowodnić światu, że są coś warci i że nie dadzą się tak łatwo życiu pokonać.

Bardzo się cieszę, iż mogłam objąć tę lekturę swoim patronatem. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszej pozycji, gdyż kocham taniec i kocham również tak emocjonalne powieści. Książkę, mimo iż ma prawie 400 stron, pochłania się w błyskawicznym tempie. Fabuła niesamowicie wciąga Czytelnika do dwóch skrajnie różnych światów Dominika oraz sióstr Kai i Sary. Musicie sami się przekonać, czy tak różniące się od siebie osobowości mają w ogóle szansę bytu razem oraz czy bohaterowie zdołają spełnić choć część swoich najskrytszych marzeń!


A ja tylko dodam, że już w ten weekend na moim instagramie ruszy rozdanie, w którym do wygrania będą dwie książki "Nauczyciel tańca". Koniecznie mnie obserwujcie, by być na bieżąco ;) (profil: turkusowasowa)


Wasza Ann


Ocena: 9/10


- - -
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu Lira.

10 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu! Może się skuszę na ten tytuł, bo ostatnio postanowiłam poszerzyć zakres gatunków, po jakie sięgam :)
  Pozdrawiam ciepło! :* Dolina Książek ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mogę się doczekać swojego egzemplarza 😍😍

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje! Myślę, że to będzie urocza książka. Taniec to też zawsze ciekawy element. Będę jej szukała!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęciłaś mnie do tej książki :D Nie czytałam żadnej książki z motywem tańca, także myślę, że już czas i ta pozycja wydaje się odpowiednia :D

  https://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze nic autorki, ale myślę że to właśnie od tej książki zacznę. Szczególnie po tak zachęcającej recenzji. Po za tym kompletnie nie wiem co to za taniec, więc chętnie to sprawdzę podczas lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęcająca recenzja, ale książka niestety nie dla mnie, więc po nią nie sięgnę. Mimo wszystko, gratuluję patronatu!

  Pozdrawiam cieplutko,
  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam już o tej książce wiele i chyba będę musiała w końcu po nią sięgnąć :)

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/05/harry-potter-podroz-przez-historie.html

  OdpowiedzUsuń
 8. zapowiada się bardzo dobra powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratulacje patronatu! Na pewno przeczytam tę książkę! :)

  Pozdrawiam,
  Fantastic Chapter

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, który nie jest spamem! Motywuje do dalszej pracy i pisania :)

Jeśli spodobał Ci się blog, zachęcam do jego obserwacji oraz odwiedzenia mnie w social mediach!