Follow Me @turkusowasowa

wtorek, 22 grudnia 2015

Jak napisać dobrą recenzję książki?
Na początku powinniśmy przede wszystkim zdefiniować, czym jest, a raczej czym powinna być recenzja. Recenzja to nic innego jak nasza subiektywna opinia o danej książce. Aby ją kompetentnie i rzetelnie napisać, powinniśmy posiadać dużą wiedzę zarówno o autorze jak i o samej treści książki. Recenzja powinna być napisana w tonie informacyjnym, a także zawierać naszą krytyczną/oceniającą opinię.


Z jakich punktów powinna składać się recenzja?


1. Wstęp / Powód – recenzję można zacząć od króciutkiego wstępu lub napisania, dlaczego sięgnęliśmy po daną pozycję (czy to z polecenia znajomego, czy zainteresowała nas okładka, opis z tyłu książki, sam tytuł). Czytelnika naszej recenzji na pewno zaciekawi, dlaczego postanowiliśmy zrecenzować właśnie tę książkę.

2. Autor – nie jest to punkt obowiązkowy, aczkolwiek jeśli autor posiada ciekawą biografię, bądź jest po prostu obecnie na topie, warto wspomnieć o nim kilka słów w dosłownie 2-3 zdaniach (wspomnieć interesujący fakt z życia, inne znane dzieła autora, powiązanie z innym autorem, itp.).

3. Treść książki – w tym akapicie, powinniśmy opisać pobieżnie główne wątki książki, nie zdradzając jednak zakończenia ani nie wyjawiając książkowych tajemnic. Pozwólmy przyszłemu czytelnikowi tej pozycji cieszyć się treścią i samemu odkryć, jaki będzie jej koniec.

4. Zdanie – jako że piszemy RECENZJĘ, jesteśmy zobligowani do wyrażenia własnego zdania o książce. Tutaj zatem powinniśmy w dosłownie kilku zdaniach opisać nasze odczucia po przeczytaniu książki: co nam się podobało, a co nie, czego brakowało, czego było za dużo, może forma przekazania treści była kiepska lub język, którym została napisana książka był zbyt ordynarny. Możemy na koniec także polecić lub odradzić przyszłym czytelnikom sięgnięcia po tę lekturę.

5. Podsumowanie – w tym akapicie w 2-3 zdaniach podsumowujemy treść naszej recenzji.

6. Dodatki – na końcu (niektórzy umieszczają to na początku) możemy dopisać dodatkowe informacje o książce, tj. wydawnictwo, ilość stron, gatunek. Możemy także zawrzeć kilka ulubionych cytatów z książki.

Mam nadzieję, że komuś przyda się ten wpis lub wzbogaci jego osobiste recenzje o punkt, który wcześniej np. pomijał. Ja sama mam zamiar stosować się do nich bezwzględnie. Chcę bowiem, aby moje recenzje były pełne, kompletne, zawierały dobrą, dającą do myślenia treść oraz pomogły potencjalnemu przyszłemu czytelnikowi zdecydować się na przeczytanie/kupienie (bądź nie) danej pozycji.

Love,

Turkusowa Sowa ®

16 komentarzy:

 1. 1,3,4,5 - czyli coś co zawsze robię :D

  PS: Cieszę się, że założyłaś bloga :D Życzę Ci mnostwa wyświetleń, miliona obserwatorów i dużo motywacji do tworzenia swojego małego kawałka internetu :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Będę się starać jak najlepiej umiem :)

   Usuń
 2. Na początek, witam wśród blogerów! Mam nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! :)

  Co do metod pisania recenzji, to w moim przypadku to na punkcie 4 skupia się cała recenzja, więc nie jest to dosłownie kilka zdań. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ogólne wrażenia dotyczące książki, ale również na jej strukturę, styl autora, sposób budowania świata przedstawionego czy bohaterów. W końcu, jakby nie było, to jest kluczowa kwestia dla potencjalnego czytelnika.

  Pozdrawiam,
  medycy nie gęsi, też książki czytają!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne! Każdy ma swój sposób pisania. Ja opisałam ogólne zasady, którymi sama się będę kierować. Nie twierdzę, że nie będę czegoś zmieniać, czy może z czasem urozmaicać. Nigdy nie pisałam recenzji (oprócz jakichś dawno temu w szkole), więc te punkty będą mi bardzo pomocne :)

   Usuń
  2. Jasna sprawa, każdy kiedyś zaczynał! :)
   Właśnie zauważyłam, że masz błąd w nagłówku - jest turukusowa zamiast turkusowa. ;)

   Usuń
 3. Właśnie uświadomiłam sobie, że do tej pory moje "recenzje" były dość chaotyczne. Na szczęście dla mnie i innych, nie napisałam ich dużo przed zawieszeniem bloga, a teraz, tuż przed wznowieniem działalności, mogę poprawić dzięki Tobie swoje błędy i uniknąć ich na przyszłość ;)

  Powodzenia w blogowaniu :) :*

  A od jutra zapraszam na http://julls-blog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Powodzenia i wytrwałości w blogowaniu :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj w gronie blogerów :D bardzo podoba mi się Twój naglowek! Ale chyba wkradl się mały bład ;)
  Powodzenia w blogowaniu i wesolych Świąt :*

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj w gronie blogerów :D bardzo podoba mi się Twój naglowek! Ale chyba wkradl się mały bład ;)
  Powodzenia w blogowaniu i wesolych Świąt :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że nie można też wpadać w rutynę i pisać wszystkie recenzje według schematu. Oczywiście warto wspomnieć o wyżej wymienionych rzeczach, ale w najróżniejszych formach, żeby nasze recenzje były ciekawe i zachęcały do ich przeczytania.

  ksiazki-recenzje-czytelnicy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj, u mnie zazwyczaj punkt 5 występuje na początku :D. Życzę Ci powodzenia i na pewno będę twoją wierną czytelniczką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj, u mnie zazwyczaj punkt 5 występuje na początku :D. Życzę Ci powodzenia i na pewno będę twoją wierną czytelniczką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja stosowałam notkę z nakanapie.pl, gdy zaczynałam pisać recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pisanie recenzji nie jest łatwą sprawą. Jak patrzę na moje początki to tragedia :) ale styl poprawia się z każdym tekstem więc nie ma co się poddawać. O autorze nigdy nie piszę, bo to po prostu mało kogo interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny post, wbrew pozorom pisanie recenzji książki wcale nie należy do łatwych rzeczy, dlatego myślę, że Twój post jest bardzo pomocny, sama się zastosuję do kilku podpunktów ;)
  Pozdrawiam
  Zapraszam do mnie: http://snowarskakarolina.blogspot.com/
  PS: Obserwuję i liczę na rewanż

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, który nie jest spamem! Motywuje do dalszej pracy i pisania :)

Jeśli spodobał Ci się blog, zachęcam do jego obserwacji oraz odwiedzenia mnie w social mediach!